Usuwanie zmian skórnych laserem i elektrokoagulacja
Włókniaki należą do łagodnych nowotworów pochodzenia łącznotkankowego. Ich barwa jest zbliżona do koloru skóry. Najczęściej mogą pojawiać się na karku, szyi, w okolicy pachwin i na kończynach. Mogą osiągać wielkość od 1 mm do 1 cm.
Zabieg polega na: podgrzewaniu zmiany wiązką lasera, co powoduje jej odparowanie. W efekcie dochodzi do elektrokoagulacji – wysłane przez elektrodę impulsy elektryczne ścinają białko, przez co zmiana zostaje usunięta. Jednocześnie zamknięte zostają naczynia limfatyczne i krwionośne, dzięki czemu cały zabieg jest bezkrwawy. Laser jest bardzo precyzyjny, nie dochodzi do uszkodzenia skóry wokół włókniaka.
Podczas zabiegu odczuwamy ciepło i lekkie pieczenie. Skóra w miejscu zabiegowym będzie lekko zaczerwieniona w miejscu dawnej zmiany powstaje strupek, który następnie samoistnie odpada (po 1-3 tygodnia).
W przypadku niewielkich zmian efekt jest widoczny już po jednej wizyty.
Laserowe usuwanie włókniaków jest jedną z najczęściej wybieranych metod pozbycia się tej przypadłości.
Przeciwwskazania do zabiegu:
Czas trwania: 30-60 min.
Jak przygotować się do zabiegu :
Laserowe usuwanie zmian skórnych zazwyczaj nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy jednak pamiętać o ogólnych zaleceniach:
❐ przez okres 2 tygodni przed zabiegiem unikać ekspozycji na słońce oraz nie stosować kremów brązujących (samoopalaczy);
❐ 30 dni przed zabiegiem nie powinno się wykonywać innych procedur laserowych lub peelingów chemicznych;
❐ co najmnie 14 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować antybiotyków, leków, suplementów czy ziół o działaniu światłouczulającym, dotyczy to również kremów z pochodnymi witaminy A (retinolem) lub kwasami;
❐ pacjenci mający skłonność do powstawania opryszczki powinni profilaktycznie zażyć leki przeciwopryszczkowe.
Zalety zabiegu usuwania zmian skórnych laserem:
*Usuniecie powyżej 10 zmian cena ustalana jest indywidualnie